Głośne czytanie małym dzieciom jest niezwykle korzystne. Dzieci rozwijają silną więź z rodzicami i najlepiej uczą się poprzez ciepłe, angażujące interakcje z najbliższymi, takimi jak mama, tata i rodzeństwo.
Jeśli chodzi o długoterminowe skutki czytania dla dzieci, z pewnością pomaga to w przygotowaniu do szkoły, rozwoju języka, umiejętnościach myślenia i słownictwie.
Słownictwo jest jednym z najlepszych predyktorów tego, jak Twoje dziecko poradzi sobie z czytaniem ze zrozumieniem. Czytanie pobudza wyobraźnię i empatię dziecka, ponieważ pozwala mu ustawić się w pozycji bohaterów. Czytanie zbliża także rodziny.
Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć czytać dziecku. Często zachęcamy rodziców do czytania, zanim jeszcze urodzi się dziecko. Dziecko słyszy cię w łonie matki. Z pewnością od urodzenia staje się to bardziej ekscytujące, ponieważ możesz je trzymać blisko. Może niekoniecznie zwracają uwagę na słowa, ale słyszą dźwięki i rytm języka. Czytanie na głos naprawdę nadaje ton, kiedy nauczą się mówić. Ustawa naprawdę wspiera sukces w szkole.
Zależy to od wieku dziecka oraz jego zainteresowań i dojrzałości. Na początku (6-12 miesięcy) powinieneś czytać bardzo podstawowe książki, z ograniczonym tekstem i ilustracjami. Możesz szukać opcji z wieloma kolorami lub różnymi teksturami. Trzymaj dziecko, zwracaj uwagę. Wraz z wiekiem możesz czytać małe książeczki z opowiadaniami i podręczne książki i naprawdę bawić się ich zainteresowaniami. Zaangażuj ich. Zadawaj im pytania o to, co będzie dalej, wskaż zdjęcia i pytaj o znane rzeczy. To pomaga dziecku w nauce.
Ważne jest, aby uczynić z tego rutynę. Czytaj swojemu dziecku każdego wieczoru przed snem. To pomaga im się zrelaksować i wyciszyć. To daje im coś, na co mogą się doczekać. Zacznij od kilku minut i buduj wraz z wiekiem.
Prosty akt czytania może mieć duży wpływ na życie Twojego dziecka. Skorzystaj z lokalnej biblioteki, znajdź historie, które uwielbia Twoje dziecko i spędźcie razem wyjątkowy czas. Spróbuj np zaiteresować dziecko fantastycznymi przygodami Zuźki napisanymi w stylu Mikołajka
bibliography bibliography bibliography bibliography bibliography