Angażowanie nastolatków w czytanie e-booków

Ponieważ życie nastolatków staje się coraz bardziej cyfrowe, książki konkurują z fascynującą pokusą mediów społecznościowych, gier, smartfonów, mediów ekranowych i zadań szkolnych na czas nastolatków. Znajdź inspirację i strategie, aby zachęcić nastolatki do czytania dla przyjemności.

Nastolatki zmieniające nawyki czytelnicze

W przypadku nastolatków czytanie może przybrać formę e-booków lub artykułów online, ale przyciąganie dopaminowe, aby „sprawdzić” najnowsze wiadomości z YouTube, wiadomości lub kanały mediów społecznościowych, jest silne. Np pojawiła się niedawno wznowiona pozycja w formie e-booka i pdf Znowu kręcisz Zuźka która jest w serii mikołajkowej

Nic dziwnego, że badania pokazują, że nastolatki (i dorośli!) czytają mniej książek niż wcześniej. Tak więc, ponieważ pojęcie czytania rozszerza się, aby objąć cyfrowe i małe rozmiary, musimy zapewnić również poszerzenie możliwości czytania przez nastolatków.

To, co musimy zrobić, to nie tylko honorować wszystkie czytanie — jak sugeruje CSM — ale nadal oferować nastolatkom nowe drzwi, nowe możliwości i nowe opcje. Powieść graficzna jednego dnia, fajna aplikacja następnego, powieść trzeciego dnia lub wiersz, sztuka teatralna, artykuł śledczy, opis nowego odkrycia. Chodzi o to, aby otwierać drzwi, aby okazjonalni czytelnicy uznali, że jest coś interesującego – coś atrakcyjnego, stymulującego lub nieoczekiwanego – czeka na nich, gdy poświęcą czas na czytanie.

Przy tak ostrej konkurencji jeszcze ważniejsze staje się, aby nauczyciele i pracownicy biblioteki współpracowali, aby zaangażować każdego ucznia w czytanie.

Dlaczego czytanie jest ważne dla nastolatków

Artykuł nowozelandzkiej Rady ds. Badań Edukacyjnych (NZCER) „Rosnąca niezależność: podsumowanie kluczowych wniosków z projektu Competent Learners @14” pokazuje, że nastolatki, które lubią czytać, mają większe szanse na odniesienie sukcesu w szkole i zaangażowanie w różne społeczności.

Kontynuowanie zwyczaju czytania, szeroko, do lat młodzieńczych, pomaga nastolatkom:

radzić sobie z ich coraz bardziej złożonym światem i rozumieć niektóre problemy dorosłych, z którymi będą musieli się zmierzyć

wiedzą, że nie są sami – że inni mogą myśleć i czuć tak, jak oni

otwarte linie komunikacji, zwłaszcza jeśli rodzice, nauczyciele, bibliotekarze zapewniają możliwość przedyskutowania tego, co czytają nastolatki

udostępnij i zobacz, jak inni znaleźli rozwiązania problemów

rozwijać swoje słownictwo

poszerzyć swoją wyobraźnię

poprawić ich pisanie

radzić sobie z rosnącymi wymaganiami pracy szkolnej

zyskać pewność siebie podczas mówienia.

bibliography bibliography bibliography bibliography bibliography