Dlaczego czytanie e-booków jest ważne dla niemowląt i małych dzieci

Czytanie i udostępnianie historii może:

    pomóż swojemu dziecku poznać dźwięki, słowa i język oraz rozwinąć wczesne umiejętności czytania i pisania

    nauczyć się cenić książki i historie

    pobudzić wyobraźnię Twojego dziecka i pobudzić ciekawość

    pomóc rozwinąć mózg dziecka, zdolność koncentracji, koncentrację, umiejętności społeczne i komunikacyjne

    pomóż dziecku poznać różnicę między “prawdziwym” a “zmyślonym»

    pomóż dziecku zrozumieć nowe lub przerażające wydarzenia oraz silne emocje, które im towarzyszą

    pomóż dziecku poznać świat, własną kulturę i inne kultury.

Dzielenie się historiami z dzieckiem nie oznacza, że ​​musisz czytać z książki.

Wystarczy spojrzeć na książki z dzieckiem i porozmawiać o nich , aby być świetnym gawędziarzem i dobrym wzorem do używania języka i książek. Twoje dziecko będzie się uczyć, obserwując, jak trzymasz książkę we właściwy sposób i obserwując, jak poruszasz się po książce, delikatnie przewracając strony.

Czytanie bajek z dziećmi przynosi korzyści także dorosłym. Specjalny czas, który spędzasz na wspólnym czytaniu,  sprzyja tworzeniu więzi i pomaga budować relacje z dzieckiem. Np doskonałe bajki Marionetki Baby Jagi w formie pdf i e-book moższ kupić tutaj

Opowiadanie historii i piosenki

Czytanie nie jest jedynym sposobem, aby pomóc dziecku w rozwoju języka i umiejętności czytania i pisania.

Opowiadanie historii, śpiewanie piosenek i rymowanie razem to również świetne zajęcia dla wczesnych umiejętności czytania i pisania - a Twoje dziecko prawdopodobnie będzie się dobrze bawić w tym samym czasie. Czasami Twoje dziecko może bardziej cieszyć się tymi zajęciami niż czytaniem.

Ty i Twoje dziecko możecie wymyślać własne historie lub dzielić się historiami rodzinnymi. Twoje dziecko nauczy się słów i rozwinie umiejętności językowe z piosenek, opowiadań i rozmów, ebooków, którymi się razem dzielicie.

Czytanie dziecku w innych językach

Możesz czytać, śpiewać i opowiadać historie ze swoim dzieckiem w dowolnym języku, który czujesz się najbardziej komfortowo .

Używanie języka, który Ci odpowiada, ułatwia komunikację. Pomaga również sprawić, że czytanie, śpiewanie i opowiadanie historii będzie przyjemniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka. Twoje dziecko nadal będzie się uczyć, że słowa składają się z różnych liter, sylab i dźwięków, a słowa zazwyczaj są linkami do obrazków na stronie.

Nie martw się, jeśli angielski nie jest pierwszym językiem Twojego dziecka. Bycie dwujęzycznym w rzeczywistości pomaga dziecku w nauce angielskiego, gdy zaczyna grać w grupie zabaw, przedszkolu lub szkole.

Książki dwujęzyczne są świetnym źródłem informacji, a wiele książek dla dzieci jest wydawanych w dwóch językach. Jeśli w domu mówisz w języku innym niż angielski, czytanie dwujęzycznych książek z dzieckiem może również pomóc Ci lepiej zapoznać się z angielskim.

Inną opcją jest głośne przeczytanie książki po angielsku lub posłuchanie książki audio w języku angielskim, a następnie porozmawianie o tej historii z dzieckiem w dowolnym języku, który jest dla niego najwygodniejszy.

Kiedy czytać, śpiewać i opowiadać historie z dzieckiem

Pora snu, kąpieli, nocowania, w pociągu, w autobusie, w samochodzie, w parku, w wózku, w łóżeczku, gdy jesteś w poczekalni lekarza rodzinnego ... każda pora to dobry czas za opowieść! Możesz uczynić książki częścią swojej codziennej rutyny - zabierz je ze sobą, aby je udostępniać i cieszyć się nimi wszędzie.

Wiedza, kiedy przestać, może być równie ważna, jak znalezienie czasu na podzielenie się historią. Zwróć uwagę na reakcję dziecka na tę historię i przestań, jeśli tym razem dziecku się to nie podoba. Zawsze możesz wypróbować książkę, piosenkę lub historię innym razem.

Jeśli nie masz e-booka lub nie możesz wymyślić historii na miejscu, nie martw się. Istnieje wiele innych sposobów dzielenia się listami, słowami i obrazkami. Na przykład możesz spojrzeć na:

    opakowania w domu lub w supermarkecie, zwłaszcza opakowania do żywności

    odzież - co jest napisane na koszulce? Jaki to kolor?

    listy i notatki - co mówią? Kto je przysłał?

    znaki lub plakaty w sklepach, autobusach i pociągach - wskaż znaki, które mają takie same litery jak imię Twojego dziecka

    menu - starsze dzieci mogą bawić się przeglądaniem menu i ustalaniem, co chcą zjeść.

Wskazówki dotyczące udostępniania książek niemowlętom i małym dzieciom

    Zrób rutynę i spróbuj udostępniać co najmniej jedną książkę każdego dnia. Krzesło do czytania, na którym oboje jesteście wygodnie, może stać się częścią rutyny czytania.

    Wyłącz telewizor lub radio, wycisz telefon i znajdź ciche miejsce do czytania, aby dziecko mogło usłyszeć Twój głos.

    Podczas czytania trzymaj dziecko blisko lub na kolanach, aby mogło zobaczyć Twoją twarz i książkę.

    Wypróbuj zabawne dźwięki i dźwięki - graj i baw się dobrze!

    Zaangażuj swoje dziecko, zachęcając do mówienia o obrazkach i powtarzając znane mu słowa i wyrażenia.

    Pozwól swojemu maluchowi wybierać książki, gdy będzie wystarczająco duży, aby zacząć o to prosić - i przygotuj się na ciągłe czytanie ulubionych książek swojego malucha!

Jeśli masz starsze dzieci, mogą dzielić się książkami z młodszymi dziećmi lub wszyscy możecie czytać razem. Zmienianie się, zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi to ważne umiejętności , które pomogą dzieciom w nauce czytania.

Jakie książki czytać z dzieckiem

Zasadniczo małe dzieci często lubią książki, piosenki i historie, które mają  dobry rym, rytm i powtarzalność . W rzeczywistości jednym ze sposobów uczenia się dzieci jest powtarzanie i rymowanie.

Wybierz książki o odpowiedniej długości dla Twojego dziecka i odpowiadające zmieniającym się zainteresowaniom Twojego dziecka.

Aby uzyskać przewodnik po tym, co może odpowiadać Twojemu dziecku, możesz przejrzeć następujące artykuły:

    Czytanie z dziećmi od urodzenia

    Czytanie z dziećmi od 12 miesięcy

    Czytanie z małymi dziećmi

    Czytanie z przedszkolakami .

Możesz również zmieniać czytane książki i materiały drukowane . Książki obrazkowe, ebooki, magazyny, instrukcje obsługi, przewodniki telewizyjne i listy mogą być interesujące i wciągające dla Twojego dziecka.

Jeśli interesują Cię e-booki , poszukaj takich, które nie rozpraszają Cię w grach lub animacjach. Ważne jest, aby cieszyć się e-bookami ze swoim dzieckiem, zamiast zostawiać je samo z urządzeniem.

Jeśli chcesz wypróbować nowe książki lub czasopisma bez większych kosztów, możesz umówić się na wymianę książek z przyjaciółmi lub innymi rodzicami w grupie rodziców lub w ośrodku wczesnego dzieciństwa.

Korzystanie z lokalnej biblioteki

Biblioteki mają wiele do zaoferowania. Poznanie lokalnej biblioteki może być częścią uczenia się i kochania książek.

Możesz bezpłatnie wypożyczać wspaniałe książki dla dzieci z lokalnej biblioteki. Oznacza to, że możesz mieć w domu wiele książek do odkrycia przez dziecko - i nie będzie to kosztować ani grosza.

Zabranie dziecka do biblioteki i pozwolenie mu na wybór własnych książek może być zabawną przygodą. Możesz porozmawiać z dzieckiem o swojej wycieczce do biblioteki i zaplanować ją, a także wspólnie się ekscytować. Możesz zapytać swoje dziecko na przykład:

    Ile książek wybierzesz?

    Ile książek możesz znaleźć swojego ulubionego autora?

    Czy pożyczysz książki, w których są zwierzęta?

    Czy masz ulubioną książkę, którą chciałbyś ponownie pożyczyć?

    Ile dni minie, zanim ponownie pójdziemy do biblioteki?

Biblioteki oferują również opowieści i zajęcia dla małych dzieci. Uczestnictwo w tych sesjach jest sposobem na to, aby pomóc dziecku zapoznać się z biblioteką, dobrze się bawić i czerpać przyjemność z książek i opowieści. Niektóre biblioteki oferują te sesje online.

Biblioteki często mają książki audio, książki dwujęzyczne, książki elektroniczne i czasopisma. Możesz słuchać książek audio w samochodzie lub razem z rodziną w domu.